niedziela, 4 grudnia 2016

4 XII, przyjdź Trójjedyny

To, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję. A Bóg, który daje cierpliwość i pociechę, niech sprawi, abyście wzorem Chrystusa te same uczucia żywili do siebie i zgodnie jednymi ustami wielbili Boga i Ojca Pana naszego, Jezusa Chrystusa. (Rz 15,4–9)

Drugie czytanie z dzisiejszej liturgii Słowa mnie ujęło powtórzeniem dwóch wyrazów: cierpliwość i pociecha. Przekład interlinearny precyzuje je jako wytrwanie i zachęta (gr. hypomonēs i paraklēseōs).
To jest to coś, czego pragnę, i coś, czego mi często brakuje.
Dobrą nowiną usłyszaną dziś w tym Słowie jest ta, że zarówno jedno jak i drugie - wytrwałość (cierpliwość) i zachęta (pociecha) - jest darem Boga. Jest darem, który mogę zaczerpnąć z Pisma Świętego! I tyle mogę, by nie zaniedbać czytania, t.j. słuchania Słowa Bożego.
Ale też mogę prosić o te dary (o cierpliwość i pociechę) i Bóg - wierzę - udzieli. A udzielając mi tych darów, przygotowuje we mnie miejsce dla Siebie, dla Trójcy Świętej. Gdyż z cierpliwością-wytrwaniem przychodzi łaska Jezusowa, dar synostwa. A z pociechą-zachętą sam Duch Święty udziela się duszy, gdyż imię Jego jest Paraklētos.
W Ewangelii słyszę słowa skierowane do faryzeuszów, by nie ufali sobie, bo z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi (Mt 3,1–12). Te słowa stają się dla mnie pociechą i niosą wytrwanie. Skoro Pan z kamieni może wzbudzić dzieci Abrahamowi (t.j. wiarę Abrahama), to może tak uczynić tym bardziej z moim sercem, które ma swoje kamieniste uskoki...
Uwielbiam dziś Trójjedyną Miłość, że nie gardzi sercem mym małym, przy tym z kamiennymi uskokami... Przyjdź, Jezu Panie, przyjdź z Ojcem i Duchem.

***
Dobra lektura papież Franciszek o obaleniu oporów, by łaska mogła iść naprzód.

6 komentarzy:

 1. ***
  "Niech Twoje miłosierdzie przyśpieszy zbawienie, które powstrzymują nasze grzechy"

  OdpowiedzUsuń
 2. A. Cencini pochylając się nad tym fragmentem Listu do Rzymian tłumaczył: "wzorem Chrystusa zachowujcie tę samą wrażliwość"...
  https://www.youtube.com/watch?v=z4R4PVEwX5U

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_2782382807&feature=iv&src_vid=KmzFDEu2RoA&v=iAYYbfQ5Pu4

   Usuń
  2. Teraz już wiem, tego wyciskacza łez dziś szukałem :)
   https://www.youtube.com/watch?v=5g6JSTFAS3g

   Usuń
  3. Nie wszyscy, albo nawet niewielu mogą poświęcić tyle czasu na tego typu szukanie :) a nawet nieraz też na słuchanie.
   Owszem, kiedy człowiek staje przede mną - słucham. Ale kiedy mam włączyć odtwarzacz, to bardziej pomyślę, zanim to zrobię.

   Usuń
  4. "Albowiem królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy..." (Mt 20,1-16)

   Usuń