czwartek, 9 czerwca 2016

9 VI, nie zabijaj

Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj»; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego.  (Mt 5,20-26)

Ujęło mnie doprecyzowanie o. Łusiaka SJ: "Każda forma upokorzenia człowieka jest swoistym zabójstwem".
Ile takich myślnych i emocjonalnych nożów krąży wokół nas? W nas? Z nas?...
"Pojednaj się z bratem swoim" - ten apel Jezusa skierowany jest do mnie (nie do brata), jeśli to ja słucham sług Ewangelii. Pójście za nim wyjdzie mi na dobre!
Miłość zawsze wychodzi na dobre! :)

4 komentarze:

 1. "Każda forma upokorzenia człowieka jest swoistym zabójstwem" - tak jest, gdy człowiek upokarza człowieka. Bywa jednak i tak, że to Bóg upokarza człowieka (dla jego dobra czyni to z miłości), nigdy go jednak nie poniżając. (ks. Krzysztof Grzywocz)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Bóg czasem upokarza człowieka, ale nigdy go nie poniża". - to całe zdanie ks. Grzywocza zaczerpnięte z jego konferencji "Duchowość i sny", którą przy okazji polecam - jest książka i nagrania także;
   http://e-religijne.pl/pl/p/Duchowosc-i-sny-ks.-Krzysztof-Grzywocz-6-plyt-CD/1699

   Usuń
 2. Moją uwagę przykuł inny akapit:

  "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego."

  Myślę, że Jezusowi chodzi wciąż o to samo, czyli o przekroczenie logiki sprawiedliwego odwetu na drodze "wyobraźni miłosierdzia". Dlatego proponuje uczniom wejście w logikę innej sprawiedliwości, która w istocie jest Dobrą Nowiną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką "wyobraźnię miłosierdzia" miała niewątpliwie św. Jadwiga, być może to Królowa zainspirowała Ojca Świętego Jana Pawła II, by użyć takiej składni :)

   „Jadwigo, czyń, co widzisz!” - tak, patrz sercem, a zrozumiesz wyzwalającą logikę "wyobraźni miłosierdzia"!

   Usuń