sobota, 13 lutego 2021

13 II, gdzie jesteś? co myślisz?

Pan Bóg zawołał Adama i zapytał go: «Gdzie jesteś?» On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się»...(Rdz 3, 9-24)

Już złe patrzenie jest projektowane też na Boga, już człowiek zaczyna się Go bać. To są chyba najgorsze konsekwencje grzechu pierworodnego.

Fot. Jezus z krzyża człowieka pociesza, nie biczuje.

***

Z lektury:

Najtrudniej zostawić samego siebie. Pewien mnich egipski, którego nosiło, chciał porzucić swoją pustelnię i zaczął już nawet pakować swoje skorupy i kosze, to „wszystko”, ale na progu eremu zła krew go zalała, bo kątem oka zobaczył innego mnicha, który naśladował jego mimikę i ruchy. Ale to nie był żaden inny, to był on. Kilka wieków później Mistrz Eckhart ubrał tę scenę w stosowne słowa, jak to dominikanin: „Myślisz sobie niekiedy, że człowiek powinien tego unikać, a tamtego szukać, na przykład określonych miejsc, ludzi, sposobów, bo zdaje ci się, że właśnie sposoby lub rzeczy ci przeszkadzają, że one są wszystkiemu winne. Otóż nie, to nie one ponoszą winę, lecz ty sam, który w nich tkwisz i masz do nich niewłaściwy stosunek. Dlatego zacznij od siebie samego i siebie się wyrzeknij. Bo jeśli nie uciekniesz najpierw od siebie samego, wtedy bądź pewny, że dokądkolwiek pobiegniesz, gdziekolwiek się znajdziesz, zawsze natrafisz na przeszkody i niepokój”. (M. Zioło OCSO)

2 komentarze:

  1. Odniosę się do pytania postawionego w tytule: "gdzie jesteś? co myślisz?"
    Jestem na drodze wygnania (z Edenu) i powrotu jednocześnie i z jakichś powodów jest to droga okrężna. Nie powoduje to już we mnie wzburzenia czy odruchów buntu, po prostu zgadzam się...

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś jeszcze w temacie integracji, szukałem w niedzielę wieczorem o nowo wybranym przeorze łódzkiej wspólnoty dominikanów i ta nauka jakoś mnie poruszyła, szczególnie fragment o postępowaniu wbrew swoim wartościom, o 'autosabotażu'... https://www.youtube.com/watch?v=PgRg7_27LUk&t=271s

    p.

    OdpowiedzUsuń