niedziela, 15 lutego 2015

15 II, na chwałę Bożą

Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim, nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni. Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa. (1 Kor 10,31n)

Wszystko na chwałę Bożą czynić. To znaczy czynić z miłością i w prawdzie.
Bo przypodobanie się wszystkim, o którym pisze św. Paweł, nie oznacza takiej postawy, by "wszyscy mnie lubili" (mówi dalej jasno: "nie szukając własnej korzyści"!). Jezus był znakiem sprzeciwu i każdy chrześcijanin żyjąc zgodnie z miłością będzie poruszał serca innych... A zły też jest i robi swoje, i nie podoba mu się postawa prawdziwie chrześcijańska: troska o rzeczywiste dobro bliźniego.
Więc chodzi o naśladowanie Jezusa, a nie o podobanie się wszystkim. W kontekście dzisiejszej Ewangelii (Mk 1,40-45) mam pewność Jezusowego "chcę" dobra, oczyszczenia każdego. I ja wobec wszystkich, czyli wobec każdego, wobec tego konkretnego człowieka, który staje dzisiaj wobec mnie chcę jego dobra. Na chwałę Bożą!
Słowa Psalmu same cisną się na usta:
"Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za Twoją łaskawość i wierność Twoją..." Ps 115

Fot. kartka z internetu, niby taka świecka :) a rzecz istotną przypomina.

7 komentarzy:

 1. No właśnie...Nie wszyscy muszą nas lubić :) Ważne by być prawdziwym i kochać, wybierać większe dobro nie ludzkie układy. Pozdrawiam z Kamienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się - nie każdy musi nas lubić. Ważne, by wszystko robić na chwałę Bożą. Ważne, by czynić dobrze i głosić miłość i miłować innych. Ale nie należy oczekiwać, że wszyscy również tak czynić będą. Mają wszakże wybór.

  Ależ podoba mi się ten radosny obrazek przypominajacy, że mamy się radować i cieszyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczenie się z wyborami innych - na tej lekcji nie zawsze idzie nam dobrze... :) Pozdrawiam i zapraszam.

   Usuń
 3. Boża radość jak rzeka...
  https://www.youtube.com/watch?v=ipzhzh8oeso

  OdpowiedzUsuń
 4. Chrześcijanin tańczy...prorok Dawid tańczył...ks.biskup Antoni Długosz tańczy...dzieci tańczą... zatańczmy i my...
  https://www.youtube.com/watch?v=lgZz8iComLA

  OdpowiedzUsuń