czwartek, 25 sierpnia 2011

czuwać co to znaczy?

Rzadko piszę dwa posty jednego dnia, ale dziś tak. Sprowokował mnie Leszek, właściwie jego pytanie, czy pamiętam, jak rozwinął słowo "czuwam" Jan Paweł II podczas Apelu Jasnogórskiego na spotkaniu z młodzieżą.
Ważne dla mnie to się stało, bo właśnie o czuwaniu dziś Jezus mówił w Ewangelii. Więc poszukałam i znalazłam, i cytuję fragmenty:

Co to znaczy: "czuwam"?

To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszać, zepchnąć na dalszy plan. Nie. Nie! Ona jest wszędzie i zawsze pierwszoplanowa. Jest zaś tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy się łatwo z niego rozgrzeszali. Zwłaszcza jeżeli tak postępują inni. (...)

Chrystus powiedział podczas modlitwy w Ogrójcu apostołom: "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie".

Czuwam - to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam - to znaczy: miłość bliźniego - to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność. (...)

Powiem tylko, że to, co kosztuje, właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą! Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt miłości.

(Z rozważania Jana Pawła II przed Apelem Jasnogórskim 18 czerwca 1983)

3 komentarze:

 1. Bardzo mnie cieszy, że przypomniałaś te słowa. Słynniejsze jest to drugie spotkanie z młodzieżą na Jasnej Górze, bo było ono spotkaniem z całą młodzieżą (nominalnie światowe, ale na pewno z młodzieżą całej Europy). Jednak to pierwsze, które było spotkaniem tylko z młodzieżą polską, było równie ważne i posiadało właśnie te wspaniałe rozważania wokół słowa "czuwam".

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam dzisiaj konferencję o czuwaniu, więc wspomagam się dziadkiem googlem:) wpisałem sobie czuwam i Jan Paweł, a tutaj miła niespodziANKA. Pozdrawiam serdecznie i błogosławię sąsiedzko+

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Myślę, że sam bł. Jan Paweł II wspiera Cię w przygotowaniu tej konferencji.

   Usuń