czwartek, 4 kwietnia 2019

4 IV, wstawiennictwo

Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Boga swego, Pana, i mówić: „Dlaczego, Panie, płonie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej wielką mocą i silną ręką? [...] Odwróć zapalczywość Twego gniewu i zaniechaj zła, jakie chcesz zesłać na Twój lud. Wspomnij na Abrahama, Izaaka i Izraela, Twoje sługi, którym przysiągłeś na samego siebie...  (Wj 32,7-14)

Modlitwa wstawiennicza! Tak bardzo jej potrzebujemy.
Mój Tato, kiedy prowadzi koronkę i modlą się z Mamą za kogoś konkretnego, np. za mnie, to mówi tak: "dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla niej i świata całego". Bardzo mnie to wzrusza...
A dziś papież Franciszek mówił na homilii:
To wstawiennictwo Jezusa: Jezus modli się za nas w tej chwili. A kiedy się modlę, czy to z perswazją, czy też targując się, czy mamrocząc lub kłócąc z Panem, On bierze moją modlitwę i przedstawia ją Ojcu. A Jezus nie musi mówić przed Ojcem: pokazuje mu rany. Ojciec widzi rany i udziela łaski. Kiedy się modlimy, pomyślmy, że czynimy to z Jezusem; gdy odmawiamy odważną modlitwę wstawienniczą w ten sposób, czynimy to z Jezusem: Jezus jest naszą odwagą, Jezus jest naszą pewnością wstawiając się za nami w tej chwili.
Fot. Każda Eucharystia jest przedstawieniem Jezusa Ojcu: "przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie..." - każda jest wstawiennicza.

2 komentarze:

  1. Czyli nasze prośby w czasie mszy zostają wysłuchane właśnie na te słowa "Przez Chrystusa. " i to ma status modlitwy wstawienniczej?
    Targowanie się, kłócenie, mamrotanie to nie jest obrazą Pan Boga i traktowanie Go jako sklep gdzie za Zdrowaśkę jest łaska..Hmm z drugiej strony wielu tak patrzy na Pana Boga(ja też tak kiedyś patrzyłam i targowałam się o czas z Nim spędzony)..Da się to jakoś opanować żeby odmaiawć ileś tych modlitw ale nie na akord i na zasadzie im więcej tym większe prawdopodobieństwo spełniania prośby :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń