czwartek, 22 lutego 2024

22 II, Ty jesteś Mesjasz

... oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków». Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego»... (Mt 16, 13-19)

W tym roku ta perykopa bardziej mnie osobiście jakoś dotyka. Fakt wyznania przez Piotra. W tym socjologicznym klimacie wywołanym przez Jezusa, pojawia się nowy bardzo poważny aspekt - osobisty i nie osobisty - wyznanie wiary wspólnoty (a nie tylko Piotra).
Może mnie dotyka dlatego, że w tym roku głoszę Słowo. Proboszcz zaprosił, by głosić konferencje podczas nabożeństwa Gorzkich Żalów. W pierwszym odruchu było we mnie doświadczenie fascinosum i tremendum :). Cieszę się i obawiam. W moim głoszeniu Jezusa (idę tematem 7 ostatnich słów Jezusa) wyznaję swoją wiarę i wiarę Kościoła. 
Wyznając wiarę umacniam się w wierze. 

3 komentarze:

 1. O rety!!! Proszę się nie obrazić ale mam przykre wrażenie, że księża ostatnimi czasy lubią przesuwać swoje obowiązki na świeckich (w świetle Kodeksu Prawa Kanonicznego zarówno Siostra jak i ja należymy do grona świeckich w Kościele). Czyżby księża kończyli teologię i nie mieli ludziom nic do powiedzenia o Bogu?
  Pytanie retoryczne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie obrażam się :)
   Nie jest to homilia, która jest częścią liturgii, tylko konferencja.
   ...

   Usuń
 2. Wspaniałych konferencji życzę

  OdpowiedzUsuń